Biomedicininius tyrimus su gyvais žmonėmis etiška atlikti tik tuomet, jei planuojamas tyrimas turi mokslinę ir praktinę vertę.

Mokslinė biomedicininio tyrimo vertė suprantama kaip galimybė, kad biomedicininis tyrimas suteiks naujos ir aktualios informacijos, kuri gali pagerinti asmens ir visuomenės sveikatą ateityje, ir ši informacija bus patikima ir pagrįsta, realizuojanti tyrimo tikslus.

Praktinė biomedicininio tyrimo vertė suprantama kaip galimybė, kad biomedicininio tyrimo keliamas tikslas yra svarbus ir praktiniu, taikomuoju aspektu, o jo rezultatai prisidės prie svarbios, aktualios sveikatos problemos supratimo ir (ar) jos sprendimo.

Mokslinę ir praktinę biomedicininio tyrimo vertę sunku išmatuoti kiekybiškai, bet paprastai ji pagrįsta šiais elementais:

  • Gaunamos informacijos kokybe
  • Gaunamos informacijos aktualumumu, kalbant apie reikšmingas sveikatos problemas
  • Gaunamos informacijos indėliu į intervencijų, praktikos ar politikos, gerinančios asmens ir (ar) visuomenės sveikatą kūrimą ir vertinimą

Tyrimų užsakovai, tyrėjai ir etikos komitetas turi užtikrinti, kad planuojamas biomedicininis tyrimas yra moksliškai pagrįstas , paremtas tinkamomis žiniomis ir bus atliekamas taikant tinkamus mokslinius metodus bei suteiks vertingos informacijos, kurios negalima gauti kitais būdais (pvz. kompiuterinis modeliavimas, tyrimai su gyvūnais).

© 2024 Tyrimų etika