Kiekvienoje klinikinių tyrimų fazėje siekiama atsakyti į skirtingus mokslinius klausimus.

Atliekant klinikinius vaistų tyrimus laikomasi nuoseklumo, todėl išskiriamos 4 klinikinių tyrimų fazės (etapai). 

Prieš sutinkant dalyvauti klininiuose vaistų tyrimuose nepamirškite išsiaiškinti, kuriai tyrimo fazei šis tyrimas priskiriamas.

1 fazė

Tyrimai dažniausiai atliekami su sveikais žmonėmis.  Jų tikslas – nustatyti vaistinės medžiagos saugumą, dozavimą ir jo kitimą bei pasiskirstymą organizme ir pašalinimą. Jei kuriamas psichiką veikiantis ar onkologinėmis ligomis skirtas vaistas, klinikiniai tyrimai su sveikais žmonėmis neatliekami.

2 fazė

Vaistas skiriamas pacientams, sergantiems tam tikra liga. Stebimas galimas vaisto teigiamas poveikis ir nepageidaujami reiškiniai. Tyrimuose paprastai dalyvauja keli šimtai pacientų ir tyrimai atliekami keliose klinikose vienu metu. Trukmė nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių.

3 fazė

Tikrinamas gydomasis vaisto veikimas, ilgalaikis veiksmingumas ir saugumas, todėl tyrimuose paprastai dalyvauja iki kelių tūkstančių pacientų, sergančių tam tikra liga, tačiau gali turėti ir gretutinių susirgimų. Šioje stadijoje itin didelis dėmesys skiriamas vaisto šalutiniam poveikiui. Tyrimo trukmė nuo kelių savaičių iki kelerių metų.

4 fazė

Toliau tiriamas jau įregistruotas vaistinis preparatas, t.y., kai jo saugumas ir efektyvumas jau pakankamai ištirti ir kompetetingos institucijos jau leido juo prekiauti. IV fazės tyrimuose stebimas ilgalaikis naudingas ir nepageidaujamas vaisto poveikis, jo sąveika su kitais vaistiniai preparatais. 

© 2025 Tyrimų etika